Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9146
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Tracy Chapman

Tracy Chapman


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Tracy Chapman Yazıcıya Gönder
Tracy Chapman (Doğumu 30 Mart 1964), ABD'li siyahi şarkıcı-şarkı sözü yazarı. En çok bilinen albümleri: "Fast Car," "Talkin' Bout a Revolution," ve "Give Me One Reason."

Cleveland'da doğdu. Tracy Chapman çocukken gitar çalmaya ve şarkı sözleri yazmaya başladı. A Better Chance'den burs alarak Connecticut'taki Wooster School'a devam etti. Daha sonra Boston yakınındaki Tufts Üniversitesi'nde okudu.


Müzik Yaşamı
Üniversite yıllarında, Massachusetts eyaletindeki Cambridge'te sokaklarda ve kahvehanelerde çalıp söylüyordu. Üniversiteden mezun olduktan sonra 1988 yılında kendi adını taşıyan ilk albümünü çıkardı ve çok olumlu eleştiriler aldı. Nelson Mandela'nın TV'de canlı yayımlanan 70. yaşı kutlamalarına katılınca, ikinci albümü olan "Fast Car" öncelikle ABD'de ve ardından tüm dünyada liste başı oldu. Albümüyle dört Grammy Ödülü'nün yanısıra pek çok başka müzik yarışmasında ödül aldı.

1989'da yayımlanan üçüncü albümü Crossroads öncekiler kadar tutulmadı. 1992'de çıkardığı Matters of the Heart ile artık daha sınırlı sadık bir dinleyici kitlesine hitap ediyordu. Ancak 1995'te müzik otoritelerini şaşırtarak New Beginning adlı albümündeki "Give Me One Reason" şarkısıyla 1996'da En İyi Rock Şarkısı dalında bir kez daha Grammy Ödülü alarak, azalan popülaritesini yeniden doruğa çıkardı. Daha sonra 2000'de çıkardığı Telling Stories adlı rock albümüyle özellikle Avrupa'da adından sıkça söz edildi. 2002'de Let It Rain adlı altıncı albümünü çıkardıktan sonra 2003'te Avrupa'da ve ABD'de turneye çıktı.

Son albümü olan Where You Live'i 2005'te çıkardı ve ardından önce ABD'de ve sonra da Avrupa'da turneye çıktı.