Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Moby

Moby


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Moby Yazıcıya Gönder

Gerçek adı Richard Melville Hall olan Moby, takma adını büyük amcası Herman Melville’in yazdığı Moby Dick adlı romandan aldı. 1965, New York, Amerika doğumlu olan Moby, müzik kariyerine 1980 yılında kurduğu ‘Vatican Commandos’ adlı punk grubuyla başladı. Bu grupla ‘Hit Squad For God’ adlı bir şarkı yaptı ve sonrasında gruptan ayrılıp solo albüm projelerine yöneldi.

1985’te DJ’lik yapmaya başlayan Moby, 1989’da yaptığı anlaşmanın ardından ilk çıkışını ‘Go’ adlı şarkısı ile yaptı. 1991 yılında bu şarkı ile İngiltere listelerinde ilk 10’a girdi. Moby, ilk albümü ‘The Story So Far’ı ‘Top Of The Pops’ adlı programda sahne aldıktan sonra yayınladı. Sonradan da albümün adını ‘Moby’ olarak değiştirip yeniden piyasaya sürdü. Bu albümün ardından Prodigy, Aphex Twin ve Orbital ile turneye çıkan Moby, 1993 yılında ‘Ambient’ adlı 2. albümünü yayınladı fakat albüm beklenen başarıyı sağlayamadı.  

1995 yılında ‘Everything Is Wrong’ adlı albümü ile müzik piyasasına dönen Moby, bu albümle de adını duyurmayı başardı. 1996’da önce bu albümün remix versiyonlarının yer aldığı ‘Everything Is Wrong: DJ Mix Album’ adlı albümü ardından da ‘Rare: The Collected B-Sides 1989 – 1993’ adlı derleme albümü yayınladı. Bu albümde ki ‘Thousand’ saniyedeki 1000 beat’lik hızıyla müzik tarihinin en hızlı parçası oldu.

Moby, 1996’da elektronik müzik ile rock müziği harmanladığı ‘Animal Rights’ adlı albümünü çıkardı. Albüm sonrasında Red Hot Chili Peppers ile turneye çıkan sanatçı, aynı sene Voodoo Child ismiyle ‘The End Of Everything’ adlı albüme imza attı.

Moby, 1997’de ‘I Like To Score’ adlı derleme bir albüm yayınladı. Bu albümde çeşitli filmler için hazırladığı parçalara yer verdi. En çok dikkat çeken James Bond filmi ‘Tomorrow Never Dies’ için yazdığı ‘James Bond Theme’ adlı şarkı oldu.  

1999 yılında ‘Play’ adlı albümle ilk ciddi çıkışını yakalayan Moby, albümde ki ‘Porcelain’ ile İngiltere listelerinde 5 numaraya kadar ulaştı. Bu albüm şu ana kadar dünyada 10 milyon sattı. 2000 senesinde bu albümün b-side’larından oluşan ‘Play: The B Sides’ adlı albümü piyasaya süren sanatçı, bu albümde yer alan ‘South Side’ adlı parçada Gwen Stefani ile birlikte çalıştı.

Moby, 2002 senesinde ‘18’ adlı albümünü yayınladı. Bu albümde, diğer albümlerden farklı olarak eski melodileri olgun ritimlerle birleştirdi. ‘We Are All Made Of Stars’, ‘Sunday (The Day Before My Birthday)’ öne çıkan şarkılar oldu. 2003’te bu albümün b-side’larından oluşan ‘18 B Sides’ adlı albümü çıkardı. Moby, 2003 senesinde Türkiye’de de konser verdi.  


2004’de yine Voodoo Child ismiyle ‘Baby Monkey’ adlı bir albüm yayınladı. 2005’te de ‘Hotel’ adlı albümünü piyasaya sürdü. Bu albümde kendi vokali olmayan Moby, vokal desteğini Laura Dawn’dan aldı.


2006’da ‘Go: The Very Best Of Moby’ adlı derleme albümü piyasaya sürdü ve bu albüme  ‘New York, New York’ adlı yeni bir şarkı ekledi.