Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Cyndi Lauper

Cyndi Lauper


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Cyndi Lauper Yazıcıya Gönder

Gerçek adı ‘Cynthia Ann Stephanie Lauper Thornton’ olan Cyndi Lauper, 22 Haziran 1953 Brooklyn, New York doğumlu. Henüz 12 yaşındayken gitar çalmaya ve şarkı yapmaya başaladı. 14 yaşında cover müzik yapan gruplarla Jefferson Airplane, Led Zeppelin ve Bad Company gibi grupların şarkılarını seslendirdi. Başarılı performansı ile John Turi’nin kurduğu ‘Blue Angel’ isimli gruba solist olarak katıldı. Bu grup ile birlikte 1980 yılında bir albüme imza atan Cyndi Lauper, Gene Pitney’in ‘I’m Gonna Be Strong’ adlı şarkısını yorumladı.

Cyndi Lauper, ilk solo albümünü 1983’te ‘She’s So Unusual’ adı ile yayınlandı. Albüm sadece Amerika’da 4.5 milyondan fazla sattı. ‘Girls Just Want To Have Fun’, ‘Time After Time’, ‘She Bop’ ve ‘All Through The Night’ albüden çıkan hit şarkılar oldu. 1986’da 2. solo albümü ‘True Colors’ ile aynı adı taşıyan şarkısı ‘Yılın Şarkısı’ dalında Grammy’ye aday oldu. 

Cyndi Lauper, 1988’de ilk oyunculuk tecrübesini yaşadı. ‘Vibes’ adlı filmde başrolü Jeff Goldblum ile paylaştı. Filmden iki yıl sonra 1990 yılında ‘A Night To Remember’ albümünü hayranlarına ulaştırdı. 1990’da da ikinci filminde oynadı. ‘Off And Running’ adlı filmin setinde aynı zaman da oyuncu David Thornton ile tanışan Cyndi Lauper, 1991 senesinde evlendiler. Aynı yıl eski albümlerine göre satışı düşük olan ‘Hat Full of Stars’ adlı albümünü yayınlandı.

 

‘Twelve Deadly Cyns…And Then Some’, Cyndi Lauper’in ilk best of albümü oldu. Bu albüm tüm dünyada satış rekorları kırdı. Ardından Lauper, ünlü tv serisi ‘Mad About You’da oynadı ve buradaki rolüyle Emmy’ye aday oldu, ancak ödülü kazanamadı. Fakat ‘Mad About You’daki ikinci performansı bir yıl sonra ona Emmy Ödülü getirdi. 

1996 yılında ‘Sisters of Avalon’ adlı albümü yaınladı. Albüm, Japonya’da inanılmaz bir başarı yakaladı. Aynı yıl 19 Kasım 1997’de sanatçının ilk oğlu dünyaya geldi. 1999’da ilk dramatik rolünü Christopher Walken ile birlikte ‘The Opportunists’ filminde oynadı.

 

2003 yılında Cyndi, unutulmaz klasikleri yorumladığı ‘At Last’ albümünü çıkardı.