Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Manic Street Preachers

Manic Street Preachers


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler

Manic Street Preachers Yazıcıya Gönder

Manic Street Preachers, 1986'da kurulmuş, 90'lı ve 2000'li yıllarda özellikle İngiltere de etkili olmuş Galli rock grubudur. Punk rock ve alternatif rock müziğe getirdikleri yenilikçi bakış açısı ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Gitarist James Dean Bradfield, basçı Flicker, James’in kuzeni davulcu Sean Moore ve ritim gitarist Nicky Wire dörtlüsü ile harekete geçen grup, 1988 senesinde Flick’in ayrılması ile üç kişi kaldı ve Nicky Wire bas gitara geçti.

 

Grubun ilk singe çalışmaları ‘Suicide Alley’, 1989 senesinde yayınlandı. Manic Street Preachers, Nihilist felsefesiyle bezeri gibi görünen İngiliz gruplarından farklılaşıyordu.  Bu arada gruba gitarist olarak Richer James Edward katıldı. 1990 yılında ‘New Art Riot’ adında bir EP ile dikkatleri çeken grup, 1991’de ‘Motown Junk’ ve ‘You Love Us’ adlı iki singe daha çıkardı.

Farklılıkları ile kendilerine belli bir hayran kitlesi çeken Manic Street Preachers, 1992 yılında ilk albümleri ‘Generation Terrorists’ ile beklenen başarıyı gösteremedi. Aynı sene ‘Suicide Is Painless’ adlı bir single daha çıkaran grup, İngilte listelerinde başarıyı yakaladı.

1993 senesinde ‘Gold Against The Soul’ adını verdikleri ikinci albümlerini çıkaran grup ilk albümlerinin aksine daha iyi bir performans sergiledi.  1994 yılında  ‘The Holy Bible’ adlı üçüncü albümleri ile İngiltere listelerinde 6 numara oldu. Manic Street Preachers bu albümde biraz daha sert bir müzikle karşımıza çıkarken albüm; din, politika ve edebiyat konseptlerini içeriyordu.  1995 yılında Edwards, kayıplara karıştı. Albümdeki sözlerin birçoğunda da onun imzası vardı. 

1996 yılında Edwards olmadan ‘Everything Must Go’ adlı albümlerini piyasa süren Manic Street Preachers, ‘Design For Life’ adlı şarkıları ile çıkış yaptılar. ‘Everything Must Go’ geldi ve her iki single da İngiltere listelerinde 2 numara olmayı başardı.  

Grup, 5. albümlerine ‘This Is My Truth Tell Me Yours’ adını verdi ve 1998 senesinde bu albümü yayınladı. Başarı grafiği yükselen grup, bu albümle İngiltere listelerinde 3 hafta boyunca bir 1 numara da kaldı.  ‘If You Tolerate This Your Children Will Be Next’ ise albümün öne çıkan bir diğer parçası oldu. 2000 senesinde de  ‘The Masses Against The Classes’ adlı bir single çıkartarak yine İngiltere listelerinde 1 numaraya yükseldi.

2001’de batılı bir grup olarak ilk defa Küba’da konser veren Manic Street Preachers, bu konserin kayıtlarını ‘Louder Than War’ adlı bir DVD’de toplayarak piyasaya çıkardı. Çalışmalarına araklıksız devam eden grup, altıncı albümlerini de 2001 senesinde piyasaya sürdüler. ‘Know Your Enemy’ adlı albümlerinin başarısını aynı gün de iki single çıkararak kanıtladılar. Bu şarkılar: ‘So Why So Sad’ ve ‘Found That Soul’ idi.

İki yeni şarkı ile 2002 yılında ‘Forever Delayed’ adlı toplama albümlerini çıkaran grup, yedinci stüdyo albümlerini 2004 senesinde yayınladı. ‘Lifeblood’  albüm olarak eski başarısını yakalayamasa da çıkarttıkları ‘The Love Of Richard Nixon’ ve ‘Empty Souls’ ile listelerde 2. sıraya kadar yükseldi. 2005 senesinde ‘Help-a Day In The Life’ adındaki savaş karşıtı albümde ‘Leviathan’ adlı parçalarıyla yer aldılar.

Grup üyeleri kendi solo albüm denemelerini yapsalarda, 2007 yılında ‘Send Away The Tigers’ adlı albümünü hayranlarına ulaştırdı. ‘Underdogs’ ve ‘Your Love Alone Is Not Enough’ şarkıları yükselen şarkıları oldu.